Tuesday, February 20, 2007

Worth the Weight?


Driving from Lauderdale back home to Orlando today, I stumbled across this sign and wondered-



Just how many pounds of food do we eat in one sitting?

2 comments:

NYCspinguy said...

Mikey...

You are from NYC....

All the Delis up here sell their food by the pound... anything you want goes into the box and you pay per pound!

Maybe we should weigh our poop to see how much we consume versus refuse... THAT is a science project I want to see at the State Fair!

NYCspinguy said...

$6.49 a pound up here...

Saw one the other night.. thought of you and laughed!

Subscribe to: Posts (RSS)